2.jpg

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg

4 października uczniowie klas 6, 7, 8 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę na Westerplatte. Jest to miejsce, które na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2003 roku uznane zostało za pomnik historii: “Pole Bitwy na Westerplatte “.

W latach 20. i 30. XX wieku znajdowała się tu Wojskowa Składnica Tranzytowa, na terenie Wolnego Miasta Gdańska. I to właśnie w tym miejscu, 1 września 1939 roku o godzinie 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał. Do obrony polskich ziem stanęła wówczas załoga Westerplatte, licząca około 220 żołnierzy, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu i bohaterstwa.

Swoją wędrówkę szlakiem, tych jakże przejmujących wydarzeń, rozpoczęliśmy wraz z panią przewodnik w miejscu, gdzie znajduje się przystań pasażerska “Białej Floty” przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Następnie wybraliśmy się na teren Składnicy. Zobaczyliśmy zrekonstruowaną bramę, resztki stacji kolejowej, znany kamienny napis, a następnie zagłębiając się w las mieliśmy okazję zobaczyć pozostałości magazynów amunicyjnych oraz tablice informujące o położeniu placówek Wał i Prom. Na naszym szlaku znalazł się również cmentarz (miejsce dawnej wartowni nr V), ruiny Nowych Koszar, pozostałości po “Willi Podoficerskiej” (wartowni nr III), kopiec z pomnikiem Obrońców Wybrzeża oraz wartownia nr I, oryginalnie zachowana z okresu II wojny światowej.

Dzięki ogromnej wiedzy pani przewodnik mieliśmy okazję pogłębić znajomość historii, jak i dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących losów Wojskowej Składnicy Tranzytowej i pomnika Obrońców Wybrzeża. Odwiedzanie miejsc przesiąkniętych dramatyczną historią ma istotne znaczenie dla podtrzymania pamięci o bohaterstwie, a także dla lepszego zrozumienia słów: „nigdy więcej wojny”. Do tego zresztą przesłania nawiązuje pomnik na Westerplatte, obrazujący swym kształtem bagnet wbity w ziemię.

Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały: Bogusława Szałaga, Natalia Kulewska, Anna Podolska-Mularczyk, Aleksandra Migdał oraz Lucyna Marchewicz.

 

 

Natalia Kulewska