2.jpg

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG Dnia 13 listopada 2018 roku w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie Parafialnej Szkoły Podstawowej w Żukowie uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
W pięknym barokowym dworku z początku XVIII wieku, w którym urodził się Józef Wybicki – twórca „Mazurka Dąbrowskiego" zaprezentowano dwie wystawy. Pierwsza z nich – obok życia i działalności publicznej Józefa Wybickiego, pokazuje okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego", druga natomiast rolę utworów patriotycznych w utrzymaniu świadomości narodowej Polaków. Pracownicy muzeum w bardzo ciekawy sposób przybliżyli życie twórcy hymnu, począwszy od dzieciństwa w będomińskim dworku, poprzez edukację, praktykę prawniczą, konfederację barską, rozbiory, Konstytucję 3 maja, powstanie kościuszkowskie, walki Legionów Polskich, okres Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, aż do śmierci Wybickiego w podpoznańskich Manieczkach.
Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach prezentujących zmiany symboli polskiej państwowości w historii i tradycji narodowej, wspólnie odśpiewali hymn państwowy oraz wykonali piękne biało – czerwone kotyliony.  
Niezwykle interesujący był także spacer po starym parku, w którym rosną piękne drzewa – pomniki przyrody, a wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”.